Čaká nás zmena dane z nehnuteľnosti, dotkne sa aj vás?
1. 5. 2025

Čaká nás zmena dane z nehnuteľnosti, dotkne sa aj vás?

Štát a samosprávy sa dohodli na nových pravidlách, ktoré majú priniesť viac spravodlivosti do daňového systému a zároveň pomôcť mestám a obciam zvládať finančné výzvy. Ak vlastníte investičný byt, prenajímate nehnuteľnosť cez rôzne platformy na krátkodobé ubytovanie alebo máte víkendovú chalupu, pripravte sa na veľkú zmenu. Od budúceho roka sa daň z tohto typu investičných nehnuteľnosti pravdepodobne zvýši.

Hlavná zmena sa týka rozdielneho prístupu k nehnuteľnostiam, ktoré slúžia na trvalé bývanie, a tým, ktoré majitelia používajú ako investičné alebo len príležitostné bývanie. Tí, ktorí v nehnuteľnosti nemajú nahlásený trvalý pobyt, budú platiť vyššiu daň – hovorí sa až o dvojnásobku či trojnásobku bežnej sadzby.

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska však cieľom je aspoň čiastočne pomôcť rozpočtom samospráv. Ide skôr o desiatky eur ročne, nie o likvidačné sumy. Navyše, štát týmto krokom očakáva, že mestá a obce budú menej závislé od štátnych kompenzácií.

Treba ale povedať, že nie každá stavba bude do týchto zmien spadať. Napríklad záhradné chatky či apartmánové domy, kde sa technicky nedá prihlásiť na trvalý pobyt, by sa mali vyššej dani vyhnúť. Zato víkendové domy, zdedené nehnuteľnosti, ktoré sú ešte „na čakacej listine“ predaja, a byty určené len na prenájom už pocítia zmenu.

Mnoho ľudí si pritom možno ani neuvedomuje, že vlastní tzv. investičnú nehnuteľnosť. Nejde totiž len o veľkých investorov. Často sú to úplne bežní ľudia, ktorí si byt kúpili cez hypotéku ako zálohu na dôchodok, alebo Slováci pracujúci v zahraničí, ktorí majú byt na prenájom ako vedľajší príjem.

A čo nájomné? Podľa odborníkov to, že daň porastie, ešte neznamená automaticky aj vyššie nájmy. Niekoľko desiatok eur ročne navyše by trh zásadne ovplyvniť nemalo. Vývoj cien nájomného závisí skôr od lokality, dopytu a celkovej dostupnosti bývania.

Toto opatrenie môže byť správny krok k väčšej rovnováhe medzi tými, ktorí v nehnuteľnosti reálne žijú, a tými, pre ktorých je len investíciou. Týka sa táto situácia aj vás? Poraďte sa s realitným expertom, ktorý vám celú situáciu na realitnom trhu vysvetlí podrobnejšie.

Rasťo Michalčík
Autor: Rasťo Michalčík

 K realitám som inklinoval ešte v čase, keď som pracoval v bankovníctve. Po dlhých rokoch v bankovej oblasti som sa rozhodol pre odvážnu zmenu. Dal som si rok oddychu a išiel som študovať angličtinu do Austrálie. Zbalil som svoju rodinu, manželku a dve malé deti a na rok sme sa presťahovali do Sydney.

Prežil som úžasný čas so svojou rodinou a zároveň som mal dosť času rozmýšľať nad svojou budúcnosťou.

       

 

Po návrate domov som sa rozhodol predať svoj byt a vtedy som si uvedomil, že práca s nehnuteľnosti je to, čo chcem robiť ďalej a v čom chcem byť najlepší.

Rovnako ako od banky aj od realitného makléra klienti očakávajú, že ich nehnuteľnosť prejde bezpečným procesom predaja. Moje skúsenosti z bankovej sféry, či už z oblasti kúpno-predajných alebo úverových zmlúv sú zárukou, že klient bude mať tento proces pod kontrolou.

Moja práca ma nielen živí ale zároveň aj baví a to je základ preto, aby som svojim klientom pomohol predať ich nehnuteľnosť rýchlo, bezpečne a za viac peňazí, jednoducho správne.

     

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti
spracovaním osobných údajov